Bizimle iletişim kur

İlgili kişi : Alex

Telefon numarası : 86-13316505845

Naber : +8613524312582

Free call

Shenzhen'in 'Çin'de yapıldı, Amazon'da satıldı' hayalleri acımasız baskılarla kesildi

August 31, 2021

hakkında en son şirket haberleri Shenzhen'in 'Çin'de yapıldı, Amazon'da satıldı' hayalleri acımasız baskılarla kesildi

www.scmp.com /tech/politika/makale/3146464/shenzhens-made-china-sold-amazon-dreams-undercut-acımasız-crackdown

'Made in China, Amazon'da satıldı' iş modeli Shenzhen'de karaya oturdu

Iris Deng + TAKİP ET7-8 dakika 29.08.2021


Patozon, şu anda özel sektöre ait olduğu için Amazon hamlesinden kaynaklanan belirli kayıplarını açıklamadı, ancak son zamanlarda tüm araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışanlarını altı ay süreyle askıya alma kararı, uygulanabilirliği konusunda belirsizlik yarattı.

Bu yılın başlarında, Shenzhen listesinde yer alan Global Top E-ticaret, Patozon işini TikTok sahibi ByteDance, Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ve Çin'in yeni moda perakende devi Shein'i içeren bir konsorsiyuma sattı.

Patozon, tekrarlanan röportaj taleplerine rağmen yorum yapmaktan kaçındı. Güney Çin Sabah Postası.

Çin Teknoloji Bülteni İçinde

Göndererek, SCMP'den pazarlama e-postaları almayı kabul etmiş olursunuz.Bunları istemiyorsanız, burayı işaretleyin

tarafından görülen bir iç duyuruya göre, Postalamak ve bir Patozon çalışanı tarafından gerçek olduğu doğrulanan şirket, araştırma ve geliştirme ekibini 6 Ağustos'tan itibaren altı ay süreyle askıya aldı.

Duyuruya göre, çalışanlar ilk ayda maaşlarının yüzde 80'ini alacak, ancak uzaklaştırmanın geri kalanı için Shenzhen hükümeti tarafından belirlenen asgari ücretin yalnızca yüzde 80'ini alacaklar.Şehrin tam zamanlı çalışanlar için asgari ücreti ayda 2.200 (340 ABD Doları), bu da etkilenen Patozon çalışanlarının normal ücretlerinin çok altında 1.760 yuan alacağı anlamına geliyor.

“Nisan ayından bu yana, şirket geçtiğimiz birkaç ayda kendimizi kurtarmak için çaba sarf etti… ancak envanter transferi ve nakit akışında hala bir dizi zorluk ve baskıyla karşı karşıyayız.Stratejilerimizde ayarlamalar yapmamız gerekiyor, bu yüzden bazı zor kararlar vermemiz gerekiyor ”dedi.

Sadece üç ay önce Amazon mağaza kapanışlarının ilk turunun gerçekleştiği zamana göre tonda bir değişiklik oldu.Mayıs ayı başlarında Patozon, askıya alınan mağazalarının restorasyonu konusunda Amazon ile yakın iletişim halinde olduğu için “iyimser” olduğunu söyledi.Şirketin kurucusu olan genel müdür Liu Yongcheng, o sırada çalışanlara açık bir mektupta, "Şu anda normal şekilde çalışıyoruz ve nakit akışımız normal" dedi.

Bir ticaret grubu olan Shenzhen Sınır Ötesi E-Ticaret Derneği'ne göre, anakara Çinli tüccarlar tarafından desteklenen binlerce çevrimiçi mağaza Mayıs ayından bu yana kapatıldığından, Patozon'un acısı “Çin malı, Amazon'da satılan” topluluğuna yayılıyor. onların çıkarları.

New York merkezli bir e-ticaret araştırma şirketi olan Marketplace Pulse'un kurucusu Juozas Kaziukenas, Temmuz ayı başlarında bir raporda, askıya alınan Çinli satıcıların "Amazon'daki Çin merkezli işletmelerin toplam sayısının küçük bir kısmını" temsil ettiğini yazdı. kapanışlar “Çinli satıcı toplulukları aracılığıyla şok dalgaları gönderdi”.

Amazon'un müşteri inceleme sisteminin kötüye kullanılmasına karşı önlem aldığı bir zamanda gelmesine rağmen, mağazaların kapatılmasının belirli nedenleri açıklanmadı.Amazon, Çinli e-ticaret platformlarında yaygın bir uygulama olan, tüccarların tüketicilere olumlu yorumlar bırakmaları için rüşvet vermesini yasaklıyor.

Mayıs ayında Amazon, inceleme sisteminin kötüye kullanılması nedeniyle bazı satıcı hesaplarını askıya aldığını söyledi.Amazon'da dünya çapında müşteri güveni ve iş ortağı desteği başkan yardımcısı Dharmesh Mehta, "Eylemlerimiz sesli bir yanıt oluşturdu ve bir an net olmak istedik - kurallar, boyutlarına veya konumlarına bakılmaksızın her satıcı için aynıdır." bir açıklamada söyledi.

Amazon'un baskıları Çinli tüccarların ağzında acı bir tat bıraktı ve hatta ticaret bakanlığı olayları “yeni bir ticaret biçiminden” “büyüyen sancılar” olarak nitelendirdi.

Aynı zamanda, Shenzhen hükümeti tüccarlara Amazon ile olan anlaşmazlıklarda, bu konuda "tarafsız" kalmayı tercih ettiğini söyledi. Postalamak bildirildi.

Employees at an Amazon warehouse in Hawthorne, California. Photo: Los Angeles Times/TNS

Hawthorne, California'daki bir Amazon deposundaki çalışanlar.Fotoğraf: Los Angeles Times/TNS

Patozon gibi işletmeler, Covid-19 salgını sırasında Çin ihracat makinesini daha da zorlu hale getiren yeni yüzleri temsil ediyordu.Temel avantajları - hızlı tasarım ve anında üretim - Amazon baskısına rağmen yerinde kalıyor.

Patozon'un merkez ofisine yakın zamanda yaptığı bir ziyarette şirket, tasarım yarışmalarında kazanılan ödüller ve sertifikalarla süslenmiş resepsiyon alanıyla eski tarz bir üretim işletmesinden ziyade şık bir teknoloji girişiminin imajını sundu.

2020'de Çin'in sınır ötesi e-ticaret ihracatı yüzde 40 artarak yüzde 4'lük genel ihracat büyüme oranını çok aştı.

Artık perakende devi Walmart'tan daha fazla mal satan Amazon, Çinli tüccarların gelişmiş ülkelerdeki son tüketicilere ulaşması için kilit bir kanal.Marketplace Pulse'a göre, Çin merkezli satıcılar, Ocak ayında Amazon'da listelenen yeni tüccarların yüzde 75'ini temsil etti; bu, bir önceki yıldaki yüzde 47'den önemli bir artış.

Hatta Shenzhen'de, tüccarlara Amazon'da mağaza açmayı ve işletmeyi öğreten insanlardan oluşan gelişen bir yerel işletme bile var.

Özelleştirilmeden önce, Patozon'un borsaya kayıtlı sahibi, birimin 2020'de yıllık %44 artışla 4,9 milyar yuan satış yaptığını ve 318 milyon yuan net kar elde ettiğini bildirdi.Tüm platformlar dahil olmak üzere dünya genelinde 260 milyon tüketiciye sahiptir.

Amazon'daki en son mağaza kapanışlarından biri, elektronik aletler, oyuncaklar ve dış mekan ekipmanları gibi ürünler satan Shenzhen Youkeshu Technology'den geldi.

A delivery robot is seen at the 22nd China Hi-Tech Fair (CHTF) held in Shenzhen last year. In the first half of 2021, Shenzhen’s total exports rose 19.4 per cent from a year ago. Photo: Xinhua

Geçen yıl Shenzhen'de düzenlenen 22. Çin Yüksek Teknoloji Fuarı'nda (CHTF) bir teslimat robotu görülüyor.2021'in ilk yarısında Shenzhen'in toplam ihracatı bir yıl öncesine göre yüzde 19,4 arttı.Fotoğraf: Xinhua

Şirket, Temmuz ayı başlarında Amazon'daki 340 mağazasının kapatıldığını ve yaklaşık 20 milyon ABD doları tutarındaki fonun dondurularak işine ağır bir darbe vurduğunu söyledi.Sonuç olarak, şirketin toplam bordrosu, altı ay önce 2.800'den Temmuz ortasına kadar 1.400'e yarı yarıya düştü.

Shenzhen sınır ötesi ticaret derneği başkanı Wang Xin, çok az mağazanın yasağı kaldırma girişimlerinde başarılı olduğunu ve envanterlerinin Amazon depoları tarafından iade edildiğini söyledi.

Kapatmaların Shenzhen üzerindeki etkisine ilişkin ayrıntılı ekonomik veriler mevcut değil, ancak baskılar kentin ihracat ivmesini yavaşlatmış gibi görünüyor.2021'in ilk yarısında, Shenzhen'in toplam ihracatı bir yıl öncesine göre yüzde 19,4 arttı, ancak bu aynı dönemde ulusal ortalamanın dokuz puan altındaydı.

Amazon bazı tüccarlara düşman olurken, eBay ve Alibaba'nın bir yan kuruluşu olan AliExpress gibi diğer platformlar da alternatifler sunmak için devreye giriyor.Shenzhen hükümeti ayrıca tüccarları ürünlerini satmak için bağımsız web siteleri geliştirmeye teşvik ediyor ve bunu yapan nitelikli tüccarlar için 2 milyon yuan sübvansiyon sağlıyor.

Amazon'la olan talihsizlikleri devam ederken bu, Patozon'a pek yardımcı olmuyor.Geçen haftadan itibaren, Litom marka güneş aydınlatma ürünleri için Amazon mağazaları kullanılamaz hale geldi.

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin